Kabotaj Günü Nedir?

Denizcilik ve Kabotaj Günü her yıl 1 Temmuz’da Türkiye’de kutlanıyor. Vatandaşlar “Kabotaj nedir?” gibi birçok soruya cevap arıyor. Kabotaj Festivali neden önemlidir? Bu yazıda, Kabotaj ve Kabotaj Bayramı hakkında bilgi derledik, birlikte bir göz atalım.

KABOTAJIN ANLAMI NE?

Kabotaj, bir devletin limanlarına deniz ticareti sağlamasına olanak sağlayan bir ayrıcalıktır. Bu ayrıcalıktan sadece kendi vatandaşları yararlanabilir ve devletler yabancı gemilere kabotaj yasağı koyma fikrini yürürlüğe koydular, zira bu durum ekonomiye ciddi bir geri dönüş getirecek. Bazı uluslararası sözleşmelere göre kabotaj yasağı koyma yetkisine ilişkin bazı hükümler vardır.

KABOTAJ GÜNÜ NEDIR?

Denizcilik ve Kabotaj Günü, gemi yönetimini desteklemek ve kabotaj hakkının kazanılmasını kutlamak için her yıl Temmuz ayında düzenlenen bir tatildir. 1 Temmuz 1926’da yürürlüğe giren Kabotaj Kanunu kapsamında 93 yıl önce kutlandı.

KABOTAJ GÜNÜ NEDEN ÖNEMLİDİR?

20 Nisan 1926’da kabul edilen Kabotaj Kanunu 1 Temmuz 1926’da yürürlüğe girmiştir. Kanunda, “Türkiye limanları ile plajlar arasında yük ve yolcu taşımacılığı pilotajı ve taşıma hizmetleri, Türk vatandaşları ve Türk bayrakları taşıyan gemiler” hükmünü daha önce yabancılara açık getirerek bu faaliyetlerin bundan böyle sadece Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının yapabileceği ifade edildi.
Yasa gereği her yıl 1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Günü olarak kutlandı.

«
»