Petrol Arama Çalışmaları Hızlandırılacak

Karadeniz’de Doğal Gaz Bulmasını Hızlandıracak Petrol Petrolünün Keşfini Hızlandıracak

Karadeniz’de 5 noktada 5 bin metreden daha derin sondajlar yapıldığını hatırlatan Korkmaz, rezerv yataklarının ya kuru olduğunu ya da bir ya da iki yerde gaz izleri olduğunu söyledi.

Akdeniz’de 8 bölgede sondaj yapan Fatih Sondaj Gemisi’nin Karadeniz’deki ilk sondajında doğalgaz rezervleri bulduğunun altını çizen Korkmaz, “Karadeniz’in Ereğli açıklarında, Karadeniz’in ortasına ve bizim tarafımızdaki kısımda bulundu. Gelecekteki çalışmaların hızlandırıcısı olacak. Aynı zamanda gelecekteki çalışmaların temelini oluşturacaktır. Karadeniz’de doğal gaz keşfinin petrol arama larına büyük bir ivme kazandıracağına inanıyorum. ” dedi.

“Türkiye enerji ihtiyacı için yılda 40-45 milyar dolar harcıyor. Dışarıdan yüzde 95 petrol ithal ediyoruz, kendi kaynaklarımızı da yüzde 5 üretiyoruz. Doğalgazın yüzde 98 olduğu yerlerde dışarıdan ithal ediyoruz. Enerji 40- Doğalgaz adedinin ortalama 12-13 milyar dolar ını 45 milyar dolar ödüyoruz. Ülkemizde doğal gazın bulunması, bütçemizde yıllık ortalama 13-14 milyar dolar fazla para olarak kalacağı anlamına geliyor. Ne yazık ki enerji de %90 civarında yabancı ülkelere bağımlıyız. Ne olursa olsun, kendi enerji kaynaklarımızı bulmalıyız. “

«
»